Кошик
1659 відгуків

Сейчас компания не может быстро обрабатывать заказы и сообщения, поскольку по ее графику работы сегодня выходной. Ваша заявка будет обработана в ближайший рабочий день.

«ПРАВОСЛАВНЫЕ КНИГИ — ПОЧТОЙ»
+380 (50) 903-35-11
+380509033511
+380675947957
+380933452333

Скудельные судини. Практика особистої молитви за переданням святих отців. Схиархимандрит Гавриїл (Бунге)

Скудельные судини. Практика особистої молитви за переданням святих отців. Схиархимандрит Гавриїл (Бунге)

Скудельные судини. Практика особистої молитви за переданням святих отців. Схиархимандрит Гавриїл (Бунге)

 

 Не задовольняйся тільки приємним

розмовою про справи батьків, але зажадай

від себе самого чинити так само,

прийнявши на себе ті ж праці!

 Евагрий Понтійський

 

 

У Видавництві Московської Патріархії Російської Православної Церкви Вийшла в світ книга схиархімандрита Гавриїла (Бунге) «Скудельные судини. Практика особистої молитви за переданням святих отців». Переклад з німецької Ст. Зелінського.

Схиархимандрит Гавриїл (Бунге) на підставі свідоцтв грецьких, латинських, сирійських отців першого тисячоліття християнства докладно розглядає традиційні для християнського Передання форми і способи молитви, розкриває такі питання, як місце і час молитви, участь тіла в молитві, хресне знамення і багато іншого.

У книзі немає нічого, чого б автор не навчився насамперед сам, що б він не пройшов і не освоїв на власному досвіді.

Переклад з німецької Володимира Зелінського.

 

 СЛОВО ДО ЧИТАЧА

Книга схиархімандрита Гавриїла (Бунге) «Скудельные судини», написана спочатку по-німецьки і перекладена на інші європейські мови, присвячена найважливішого питання духовного життя християнина — практиці особистої молитви.

Давньоруська прислів'я говорить: «Немає важче справи, ніж молитися, орати землю і доглядати за людьми». Така ієрархія цінностей для сучасної людини, недосвідченого в молитві, може здатися дивною. Між тим той, хто вже намагався зробити перші кроки в духовному житті, знає, як багато перешкод стоїть перед шукають молитовного дару.

З одного боку, в християнстві молитва дає людині безпосередній доступ до Бога. Молитва — це зустріч християнина з Богом Живим, це, за словами святителя Іоанна Златоуста, «загальне заняття людини і ангелів... винуватиця всіх чеснот». «Всі ми потребуємо молитви, як дерева в воді, — пише далі Златоуст. — Молитви — нерви душі нашої. Хто не молиться Богу і не має старанності розмовляти з Богом, той мертвий, бездушен, безглуздий» (Слово про молитву). Про це ж говорить апостол Павло: «Безперестанно моліться» (1 Сол. 5, 17). Мова йде не про якомусь постійному молитовному правилі, а про стан людської душі, яка постійно перебуває з Богом. Тому молитва повинна бути не фоном нашого життя, а її головним змістом.

З іншого боку, зустріч з Богом у молитві відбувається не завжди. Адже навіть зустрічаючись з людиною, ми далеко не завжди можемо подолати нас розділяють бар'єри. Часто наше спілкування з людьми обмежується лише поверхневим рівнем. Так буває і в молитві. Душа кожної людини подібна музичному інструменту, який часом буває засмучений гріхом. Читання ж молитовного правила подібно налаштуванні музичного інструменту. Від цього правила і бере початок мистецтво молитви. Святитель Ігнатій (Брянчанінов) зазначає, що поки у людини немає молитовного правила, йому неможливо вибудувати своє духовне життя. Саме з молитовного правила починається місія внутрішнього храму душі. І коли це правило зусиллям людини входить в нього, воно стає вже не правилом, а молитвою.

Молитва як Божий дар дається лише тому, хто вживає зусилля. Преподобний Ніл Синайський говорить, що «тільки молящемуся Господь дає молитву» («Глави про молитву», 59), тобто тільки коли християнин вживає зусилля в молитві, тоді вона йому дарується. Але якщо немає спонукання до молитви, немає старань, то вона не народиться сама по собі. Це дар, який не дається випадково і раптово, за якійсь обставині.

Мабуть, найбільша цінність представленої книги полягає в тому, що отець Гавриїл, говорячи про особисту молитовній практиці, не висловлює нічого апріорі. Весь його досвід, який передається читачеві, — емпіричний, зиждущийся на підставі творінь отців Церкви, подвижників і духовних письменників Сходу і Заходу, що добре видно з цитат до кожної висловленої автором думки, до кожного духовній раді.

Безумовно, в житті християнина бувають такі миті, коли його істота мимоволі спрямовується увись в молитовному пориві. Але в книзі отця Гавриїла мова йде головним чином про молитву систематичної, яка входить у життя як постійна її супутниця і натхненниця, про ту молитву, яка пов'язує наш дух з самим Джерелом життя. Її не можуть замінити ні богословські теорії, ні одне лише служіння добру. І те й інше оживотворяється молитвою, яка зберігає нашу віру від спокус і принад. Молитва завжди залишається подвигом, який вчиняється з великим трудом і тільки з допомогою Божою. Наш обов'язок смиренно молитися, молитися з можливим духовним мистецтвом, не слабшаючи і не бентежачись тим, що при людської немочі наша молитва завжди буде недостатньою і нерівною. Не треба засмучуватися і падати духом. Треба все одно з постійністю молитися Господу, сподіваючись на те, що «у Бога нема неможливої жодної речі!» (Лк. 1, 37), возносимое з вірою. «Почнемо справу молитви, — говорить преподобний Марк Подвижник, — і, поступово збагачуючись, знайдемо, що не тільки надія на Бога, але і тверда віра і нелицемірна любов, і незлопамятность, і любов до братії, та утримання, і терпіння, і ведення внутреннейшее, і позбавлення від спокус, благодатні дарування, сердечне сповідання і ревні сльози — через молитву подаються вірним» (Марк Подвижник, прп. Повчання святого Марка, витягнуті з інших його слів // Добротолюбіє: У 5 т. М.: 1895. Т. 1. С. 506)).

Нехай зміцнить Бог кожного вступаючого на нелегкий, але благословенний шлях молитви.

Митрополит Волоколамський Іларіон

 

 ЗМІСТ

СЛОВО ДО ЧИТАЧА

ВВЕДЕННЯ. Господи! Навчи нас молитися! (Лк. 11, 1)

ГЛАВА I. І ніхто, пивши старе. (Лк. 5, 39)

1. 1. Те, що було від початку (1 Ів. 1, 1)

1. 2. Духовність і духовна життя

1. 3 Дію і споглядання

1. 4. Псалмоспіви — молитва — медитація

 ГЛАВА II. МІСЦЕ І ЧАС

2. 1. Коли молишся, увійди до своєї комірчини (Мф. 6, 6)

2. 2. Озирнись, Єрусалим, на схід! (Вар. 4, 36)

2. 3. Сім разів у день прославляю Тебе (Пс. 118, 164)

2. 4. Блаженний, хто чував! (Об'явл. 16, 15)

2. 5. Вони помолилися з постом (Діян. 14, 23)

 ГЛАВА III. РІЗНІ СПОСОБИ МОЛИТВИ

3.1. Зі слізьми приніс був молитви й благання (Євр. 5, 7)

3. 2. Безперестанку моліться (1 Сол. 5, 17)

3. 3. Господи! Помилуй мене (Пс. 40, 5)

3. 4. Почуй, Господи, голос мій! (Пс. 26, 7)

3. 5. Час мовчати і час говорити (Екл. 3, 7)

 ГЛАВА IV. МОЛИТВА І ТІЛО

4. 1. Уставайте й моліться! (Лк. 22, 46)

4. 2. Воздеяние рук моїх — жертва вечірня (Пс. 140, 2)

4. 3. До Тебе зводжу очі мої, що Живе на небесах (Пс. 122, 1)

4. 4. Схиливши коліна, помолився (Діян. 9, 40) 4. 5. Поклоніться Господу благолепном святилище Його (Пс. 28, 2)

4. 6. І кожен день возлагай хрест свій на себе (Лк. 9, 23)

ВИСНОВОК. Скарб у глиняних посудинах (2 Кор. 4, 7)

Школа молитви отця Гавриїла. Післямова перекладача

Джерела